Obsah:

  • Pamäť dieťaťa
  • Vizuálna pamäť – čo to je?
  • Fotografická pamäť u dieťaťa
  • Spôsoby rozvoja fotografickej pamäte u detí

Snáď každý moderný človek počul o fotografickej pamäti – schopnosti okamžite si zapamätať veľké množstvo dát prezentovaných na vizuálnych médiách. Táto zručnosť vám umožňuje lepšie prijímať informácie, takže mnohí rodičia by ich chceli svojmu dieťaťu vštepiť. Väčšina ľudí si však myslí, že okamžitá pamäť toho, čo vidia, je len fenomén a bežný človek nemôže dosiahnuť takú úroveň. V tomto článku sa pokúsime prísť na to: „Ako môžme rozvíjať fotografickú pamäť?

PAMÄŤ DIEŤAŤA

V modernom svete zohráva vzdelanie kľúčovú úlohu. Ako dobre to človek prijme, do značnej miery závisí od schopnosti produktívne asimilovať prijaté informácie. Keďže dieťa učíme od útleho veku, je dôležité rozvíjať jeho pamäť už od detstva.

Existuje niekoľko typov:

  • Vizuálne. Najčastejšie ho používame na príjem a zapamätanie si údajov o svete okolo nás. Práve to nám umožňuje absorbovať veľké množstvo vedomostí z kníh a elektronických médií. Je základným faktorom pre kvalitný príjem a zapamätanie informácií v rôznych odboroch škôl a univerzít.
  • Sluchové. Schopnosť vnímať informácie sluchom máme už od raného detstva. Keď sa bábätko narodí, nedokáže sa ešte sústrediť na okolité predmety, no dokonale si pamätá hlasy blízkych. Keď už trochu podrastie, práve vďaka sluchu si dokáže pamätať zvuky, ktoré vydávajú zvieratá, príroda, doprava.
  • Svalové. Umožňuje človeku vedieť, ako správne vykonávať určitú fyzickú činnosť. Nemusíme myslieť na to, ako niečo píšeme do poznámkového bloku. Naše svaly si pamätajú, aké pohyby je potrebné vykonať, aby sme nakreslili konkrétny znak. Vďaka tomu mnohé úkony vykonávame mechanicky, pretože sa v praxi zlepšujú a zdokonaľujú.
  • Čuchové, hmatové a chuťové. Tieto typy pamäte nám umožňujú zapamätať si rôzne príjemné a nie práve príjemné pocity: ako vonia orgován, ako chutí vodný melón, aké bolestivé je, keď sa prepichneme ihlou na šitie. Vďaka takýmto informáciám sa človeku podarí bezpečne existovať vo svete okolo seba, vyhnúť sa nebezpečenstvám a usilovať sa o svoje pohodlie.
Je možné rozvíjať fotografickú pamäť?

VIZUÁLNA PAMÄŤ – ČO TO JE?

Vizuálnu pamäť najčastejšie využíva človek pri prijímaní informácií. Dieťa od detstva skúma svet okolo seba a na vlastné oči spoznáva jeho rozmanitosť. Keď nastúpi do prvej triedy, práve vďaka nej získava väčšinu vedomostí: zo školskej rady, z učebníc a učebných pomôcok sa dieťa učí matematické vzorce a pravidlá slovenského jazyka, oboznamuje sa s literárnymi dielami a maľbami od svetoznámych umelcov.

To, ako dobre sa rozvíja schopnosť dieťaťa zapamätať si, priamo určuje jeho akademický výkon. Deti, ktoré sa horšie učia, to majú ťažšie ako ich rovesníci, pretože trávia viac času triednymi cvičeniami a prípravou domácich úloh.

Dobre vyvinutá vizuálna pamäť je kľúčom k úspešnej budúcnosti človeka. Tí študenti, ktorí sú schopní zapamätať si informácie, sú ľahšie pripravení na absolvovanie záverečných skúšok v škole na prijatie na vysokú školu. Na vysokej škole sa študent stretáva aj s veľkým množstvom vedomostí z rôznych predmetov, ktoré sa jednoducho potrebuje naučiť a upevniť. Preto je dôležité rozvíjať zručnosti v prijímaní a spracovávaní informácií.

Na internete môžeme nájsť množstvo cvičení, ktoré podľa ich tvorcov dokážu zlepšiť zrakovú pamäť. Najčastejšie však neposkytujú systematický prístup, ktorý je pre takéto aktivity jednoducho potrebný. Musíme pochopiť, že najvyšším výsledkom rozvoja vizuálnej pamäte je schopnosť okamžite si zapamätať to, čo vidíme, až do najmenších detailov. Tak ako keby sme fotografovali a ukladali to, čo sme videli v hĺbke vlastnej mysle.

Ako rozvíjať fotografickú pamäť

FOTOGRAFICKÁ PAMÄŤ U DIEŤAŤA

Fotografická pamäť je vysoká úroveň rozvoja vizuálnej pamäte. Pri nej si človek zapamätá a podrobne zreprodukuje predtým videné obrazy vo svojej mysli. Ľudia s ním dokážu prijímať a spracovávať informácie úžasne vysokou rýchlosťou: stačí sa pozrieť na stránku knihy, aby si ju zapamätali, a potom text prerozprávať veľmi podrobne.

Mnohí vedci, ktorí študujú prácu inteligencie, sa snažia odhaliť fenomén, akým je fotografická pamäť, ako aj možnosť jej rozvoja. Verí sa, že ju malo mnoho slávnych ľudí: Nikola Tesla, Theodore Roosevelt, Sergej Rachmaninov. Nemôžeme si myslieť, že vlastnenie tejto zručnosti je len šťastná náhoda, vlastnosť genetiky. Možno niektorí ľudia majú naozaj šťastie, že sa narodili s takou úžasnou schopnosťou zapamätať si informácie, no často je fotografická pamäť výsledkom práce na sebe.

Je celkom prirodzené, že my rodičia by sme chceli takúto zručnosť u svojich detí rozvíjať. Schopnosť ľahko si osvojiť a aplikovať vedomosti uľahčí absolvovanie školenia a úspešný postup na kariérnom rebríčku. Vzhľadom na to, že človek je najlepšie vybavený zručnosťami získanými v ranom veku, je lepšie rozvíjať dieťa od detstva. Je však možné vyvinúť fotografickú pamäť.

Existuje množstvo techník, ktoré ponúkajú rôzne cvičenia na rozvoj tejto oblasti inteligencie. Mnohé z nich preukázali svoju účinnosť, čo znamená, že moderné dieťa môže rozvíjať vizuálnu pamäť na úroveň fotografickej pamäte, ale nedá sa to urobiť rýchlo. Zvoľme im správny tréningový program, aby naše úsilie nevyšlo nazmar.    

Ako rýchlo rozvíjať fotografickú pamäť

SPÔSOBY ROZVOJA FOTOGRAFICKEJ PAMÄTE U DETÍ

Aby sme mohli rozvíjať schopnosť rýchlo si zapamätať informácie môžeme skúsiť veľké množstvo rôznych cvičení. Môžu byť jednoduché, pre najmenšie deti alebo zložitejšie, pre staršie deti a dospelých. Pozrime sa na najobľúbenejšie cvičenia:

  • Cvičenia súvisiace s pozorovaním. Existuje veľké množstvo variácií, ale podstata týchto cvičení je približne rovnaká. Skúste sa sústrediť na obrázok (obrázok v knihe alebo na internete, reklamná brožúra, nápis na ulici), snažiť sa preskúmať a zapamätať si všetky podrobnosti. Potom musíte zavrieť oči a pokúsiť sa znova vytvoriť obrázok a potom ho porovnať s originálom.
  • Cvičenia na vizualizáciu informácií. Pre obrázky je potrebné vybrať asociácie s nimi. Toto cvičenie vám umožňuje urýchliť vyvolanie predtým naučených informácií.
  • Cvičenia na zapamätanie sekvencií. Môžete si vziať číselný výraz, matematický vzorec alebo len súbor rôznych symbolov. Pokúste sa ho zapamätať a potom ho znova vytvoriť na papieri. Pre toto cvičenie je dôležité používať znaky, ktoré by boli pre človeka neznáme.
  • Cvičenia súvisiace s preskupením. Na toto cvičenie si pripravíte potrebné materiály aj sami. Potrebujete niekoľko kariet rovnakej veľkosti s rôznymi obrázkami. Umiestnite ich v náhodnom poradí na stôl, odfoťte výsledok, potom ich zmiešajte a skúste znovu vytvoriť ich pôvodné poradie. Porovnajte s fotkou. Na internete je tiež veľa variácií tohto cviku.

Tieto cvičenia môžu nepochybne pomôcť zlepšiť schopnosť zapamätať si to, čo vidíte. Ale, bohužiaľ, ich implementácia sa nedá porovnávať so štruktúrovaným, konzistentným prístupom k rozvoju tejto zručnosti. Okrem toho je pre dieťa ťažké samostatne študovať a dlhodobo udržiavať motiváciu. Z tohto dôvodu je lepšie zveriť trénovanie detskej pamäte odborníkom – kvalifikovaným učiteľom.

Dnes existuje mnoho vývojových centier, ktoré ponúkajú kurzy na zlepšenie pamäti dieťaťa . Uprednostnite tie inštitúcie, ktoré vyučujú originálnymi, rokmi overenými metódami – ako AMAkids Akadémia pre rozvoj intelektu. Postupom času takéto aktivity prinesú ovocie: výkon dieťaťa v škole sa zvýši, štúdium začne byť jednoduchšie, únava nervového systému sa zníži, pretože dokončenie domácich úloh bude trvať oveľa menej času. Takéto kurzy sú navyše dobrou investíciou do budúcnosti dieťaťa, do rozvoja jeho intelektu. Vyskúšajte bezplatné ukážkové lekcie Mentálnej aritmetiky alebo iné kurzy.