CVIČENIA A TECHNIKY NA VÝUČBU RÝCHLEHO ČÍTANIA
Obsah:
- Čo je to rýchle čítanie a aké sú jeho výhody?
- Ako naučiť svoje dieťa rýchlo čítať
- Cvičenie na nácvik rýchleho čítania u detí
- Kurzy rýchleho čítania pre deti
Každý z nás prostredníctvom čítania dostáva denne obrovské množstvo informácií. Môžu to byť knihy, správy, brožúry, články alebo príspevky na sociálnych sieťach. Niekedy ani nemyslíme na to, koľko čítame a aké dôležité je robiť to rýchlo.
Čím vyššia je rýchlosť čítania, tým ľahšie a lepšie sú informácie vnímané. Moderní ľudia jednoducho potrebujú byť neustále informovaní o všetkom, čo znamená, že vyžadujú vysokú rýchlosť absorpcie textu a analýzy údajov. Dospelí čítajú v priemere 100 až 400 slov za minútu. Samozrejme, niektorí to dokážu ešte rýchlejšie, iní zase veľmi pomaly. Tento ukazovateľ však zvyčajne postačuje pre každodenný život. Ale ak nechcete stáť na mieste a chcete sa rozvíjať, musíte túto zručnosť zdokonaliť.
Existujú rôzne techniky rýchleho čítania, ktoré po zvládnutí môžu výrazne skrátiť čas potrebný na príjem a spracovanie informácií. Vďaka tomu bude môcť človek niekoľkonásobne rýchlejšie získať viac vedomostí alebo prečítať to, čo potrebuje.
Pre deti je naučiť sa rýchlo čítať ešte potrebnejšie ako pre dospelých. Školáci sú dnes dennodenne vystavení obrovskej záťaži – majú veľa hodín v škole, hodiny navyše a doučovateľov a domácich úloh. Navyše väčšina tínedžerov navštevuje športové krúžky a kreatívne krúžky, a to si tiež vyžaduje čas. Rýchlejším čítaním bude dieťa schopné výrazne skrátiť čas potrebný na prečítanie potrebného materiálu, čo znamená, že bude mať čas na koníčky a relax. Aké ďalšie výhody má rýchle čítanie, aké metódy by sa mali používať, aby ste sa naučili rýchlo čítať a kde sa tieto metódy vyučujú – povieme vám v našom článku.
ČO JE TO RÝCHLE ČÍTANIE A AKÉ SÚ JEHO VÝHODY?
Samotný pojem rýchle čítanie v sebe zahŕňa nadobudnutú zručnosť, pomocou ktorej je človek schopný osvojiť si textové informácie mnohonásobne rýchlejšie. To znamená, že ide v podstate o vyvinutú schopnosť optimalizovať proces čítania s cieľom absorbovať údaje v oveľa väčšom objeme. Techniky rýchleho čítania sú založené na schopnosti ľudského mozgu samostatne doplniť obrázok pre lepšie pochopenie textu na základe už prečítaného.
Po zvládnutí rýchleho čítania si študent skracuje čas potrebný na získanie teoretických vedomostí. Čítanie materiálu prebieha tak rýchlo a zmysluplne, že učenie sa stáva čoraz zaujímavejším. Súhlasíte, že je oveľa príjemnejšie chodiť do školy, keď s čítaním odsekov z učebnice strávite omnoho menej času. Tínedžer prestáva byť lenivý, zvyšuje sa záujem o nové poznatky a objavujú sa nové preferencie v predmetoch. Vzhľadom na to, že už nemusíte presedieť hodiny pri čítaní niekoľkých kapitol o literatúre či histórii, zostáva dosť času na osobné záujmy, zábavu a oddych. Učenie bude radosťou, pretože nezaberie dieťaťu celý život.
Študenti tiež ťažia zo zvládnutia rýchleho čítania. Obrovské množstvo informácií na vysokej škole sa nedá pochopiť a štruktúrovať, ak človek číta pomaly. Každodenné školenie, eseje, semináre, ročníkové práce a dizertačné práce – akákoľvek úloha je oveľa jednoduchšia, keď prečítanie materiálu trvá minúty, a nie hodiny.
Moderné metódy výučby rýchleho čítania sú pomerne rozmanité. Existujú rôzne spôsoby, ako sa naučiť rýchlo čítať. Ale v podstate sú založené na schopnosti mozgu vnímať informácie rýchlejšie, ako sme zvyknutí.
Faktom je, že od raného detstva, keď sa dieťa učí čítať, postupuje podľa určitej postupnosti – najprv sa naučí abecedu, potom sa naučí čítať slabiky, potom slová a až nakoniec vety. Plynulé a zmysluplné čítanie textu je na poslednom mieste. Okrem toho stojí za zmienku, že táto metóda je správna. Dodržiavaním pravidla „od jednoduchého k zložitému“ môžete naučiť dieťa čítať.
Keď však už dieťa dobre číta, treba ísť ďalej – zvládnuť techniky rýchleho čítania a naplno využiť možnosti mozgu.
AKO NAUČIŤ SVOJE DIEŤA RÝCHLO ČÍTAŤ
Pri začatí čítania robí predškolák niekoľko chýb, ktoré v budúcnosti spomalia proces čítania. Napríklad opakujúce sa pohyby očí. Ako sa to deje: dieťa číta text, na niektorých miestach sa zastaví, vráti sa, aby si znova prečítalo úryvok, prechádza očami po riadkoch, preskakuje slová. Pohyb očami dopredu alebo dozadu trvá len sekundu, takže sa nezdá, že by to ovplyvnilo rýchlosť čítania. Ale tým, že to čitateľ robí neustále, sa nakoniec značne spomalí.
Techniky rýchleho čítania sú založené predovšetkým na odstránení tejto chyby. Sledovanie toho, kam smerujete vaše oči, vám pomôže vyhnúť sa preskakovaniu textu. Mal by byť hladký, súvislý a lineárny.
Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že vám to len zníži rýchlosť čítania. A to je pravda. Ale v priebehu času, po opätovnom prispôsobení, si na to dieťa zvykne a bude sa môcť pozerať na niekoľko slov naraz a čítať mnohokrát rýchlejšie.
Ďalším problémom, ktorému čelia deti aj dospelí, je vyslovovanie slov „pre seba“. Čitateľ bez toho, aby si to všimol, potichu vysloví text nahlas. Niektorí ľudia to robia potichu, no niektorí dokonca pohybujú perami a jazykom. Nie je žiadnym tajomstvom, že čítanie nahlas je pomalšie, rovnako ako subvokalizácia. Výslovnosť slov sa objavuje z nepochopenia slov – vyslovením vety si dieťa ujasní jej podstatu.
Veľa ľudí má problémy aj so zorným poľom. Človek zreteľne vidí len do 30 % textu, zvyšok závisí od periférneho videnia, ktoré je oveľa menej vyvinuté. To je dôvod, prečo nemôžeme prečítať celú stránku za sekundu. Ale človek je schopný „dokončiť“ to, čo nevidí, vo svojom vlastnom mozgu, berúc do úvahy to, čo už čítal.
Rýchle čítanie narúša aj slabá koncentrácia. Tento problém je bežný najmä u mladších školákov, ktorí sa jednoducho ešte nenaučili sústrediť sa na nejakú úlohu. Svoju úlohu zohrávajú aj vonkajšie faktory. Napríklad prepracovanosť, zlý spánok, porušenie rutiny, zlá disciplína. To všetko sa dá s trochou snahy opraviť.
Okrem koncentrácie je užitočné trénovať vytrvalosť, schopnosť štruktúrovať informácie, izolovať to hlavné v texte, rozvíjať pamäť, periférne videnie a rozširovať zorné pole.
CVIČENIE NA NÁCVIK RÝCHLEHO ČÍTANIA U DETÍ
Existuje niekoľko účinných cvičení na zlepšenie rýchlosti čítania u detí. Tu sú niektoré z nich:
- Labyrinty. Pri tomto cvičení je dôležité opustiť perá a ceruzky – dieťa musí dosiahnuť cieľ a sledovať cestu iba očami. To vám pomôže naučiť sa nenechať sa rozptyľovať a sústrediť sa na úlohu.
- Sledovanie riadku prstom pri čítaní vám pomôže prestať robiť spätné pohyby očami a preskakovať slová a riadky. Po chvíli môžete prst odobrať, no zvyk pohybovať očami len dopredu zostane.
- Palaginova metóda. Táto metóda rozvoja rýchlosti čítania je založená na prestávke po prečítaní odseku alebo pasáže a predstavení si toho, čo čítate vo forme obrázkov a asociácií. Potom musíte pasáž prerozprávať vlastnými slovami. Až potom sa môžete pohnúť ďalej. Táto technika vám pomôže rýchlo sa naučiť prekladať text z krátkodobej pamäte do dlhodobej pamäte.
- „Počítaj slová.“ Hra je určená na to, aby dieťa našlo v texte ľubovoľné slovo a spočítalo, koľkokrát sa na stránke objaví. Toto je cvičenie v oblasti všímavosti a koncentrácie.
Okrem týchto hier bude pre dospelých aj deti užitočné cvičiť na Schulteho stole alebo čítať text v opačnom smere – sprava doľava. Akákoľvek aktivita bude prínosom.
KURZY RÝCHLEHO ČÍTANIA PRE DETI
Pri rozvíjaní intelektových schopností dieťaťa je dôležité venovať dostatok času rýchlemu čítaniu . Mnohí rodičia dokážu tieto techniky samostatne zvládnuť a potom ich vysvetliť deťom. Nie je však vždy možné, učiť sa s mamou alebo otcom. Preto je lepšie zveriť takúto dôležitú vec skúseným učiteľom v školiacom stredisku.
AMAkids Akadémia pre rozvoj intelektu ponúka svojim študentom tréning rýchleho čítania v malých skupinách, kde najdôležitejšiu zručnosť naučia učitelia s bohatými skúsenosťami. Prihláste sa na bezplatnú lekciu telefonicky alebo emailom alebo zanechajte prihlášku na stránke centrá AMAkids.
Je veľmi dôležité naučiť svoje dieťa rýchlo čítať a cvičiť túto zručnosť na celý život. Osvedčená metodika lektorov AMAkids „Liberika” je určená pre deti od 8 do 16 rokov, ktoré už vedia čítať rýchlosťou minimálne 60 slov za minútu. Môžu potom tráviť menej času školskými úlohami, rýchlejšie absorbovať informácie a bez problémov porozumieť prečítanému. Po absolvovaní kurzu študenti čítajú 3 až 5-krát rýchlejšie a ich porozumenie textu sa výrazne zvyšuje.
Vyučovanie prebieha raz týždenne a trvá 1,5 hodiny. Techniku rýchleho čítania si môžete osvojiť na skupinových hodinách medzi deťmi so záujmom o učenie. Aby boli badateľné výsledky, robia deti pravidelné domáce úlohy. To však neznamená, že budete musieť sedieť celé hodiny a čítať knihy. Študent vykonáva zaujímavé cvičenia na udržanie pozornosti na interaktívnej online platforme AMAkids.
Zručnosť rýchleho čítania výrazne uľahčí život dieťaťa – bude môcť rýchlejšie dokončiť všetky úlohy, prečítať si veľké množstvo literatúry, ktorá ho zaujíma, zlepší svoje výsledky v škole a získa voľný čas na svoje koníčky.
Kurz Liberika ponúkame aj pre násťročných nadšencov a dospelých. Registrovať sa môžete na stránke AMAkids Akadémia pre rozvoj intelektu.