Ak je dieťa sklamané, smutné či nahnevané, hľadá podporu u svojich rodičov. Každý rodič chce, aby boli jeho deti nezávislé a sebestačné. Nie každý však dokáže presne odpovedať na otázku – ako vychovať sebavedomé dieťa a ako u dieťaťa vzbudiť dôveru? V tomto článku sme zosumarizovali najdôležitejšie pravidlá, ktoré pomôžu rodičom vyrovnať sa s touto neľahkou úlohou.

VYHNITE SA NADMERNÝM OBAVÁM

Malé deti spoznávajú svet okolo seba najmä prostredníctvom hmatových vnemov. Teda prostredníctvom získavania vlastných skúseností. Ak dieťa zakaždým počuje „nedotýkaj sa“, „nepribližuj sa“, „je to nebezpečné“, v jeho mysli sa vytvorí pocit vlastnej menejcennosti a neschopnosti samostatne poznať to, čo ho obklopuje.

Neustála úzkosť rodičov sa prenáša na dieťa. V jeho hlave sa formuje konkrétny svetonázor, konkrétne odhodlanie nečinnosti ako najlepšieho spôsobu, ako sa vyhnúť problémom.

NEPOROVNÁVAJTE

Prestaňte svojho syna alebo dcéru porovnávať s jeho rovesníkmi alebo so sebou samým. Vety ako „už som bol v tvojom veku…“ alebo „a susedov syn sa už naučil násobilku“ body do škatuľky sebavedomia rozhodne nepridajú. Skôr medzi vás „nakreslia“ čiaru nedôvery, ktorú budete prekonávať len veľmi ťažko. Takéto porovnávanie vytvára v hlave dieťaťa strach, že bude horšie ako ostatní. Takýto pocit ho bude prenasledovať po celý život. Dieťa, ktoré rodičia neustále porovnávajú s ostatnými, vníma svet tak, že vždy sa nájdu tí talentovanejší a úspešnejší. Večné preteky s úspechmi iných mu nedovolia dosiahnuť vlastné méty. V rámci programu Mentálnej aritmetiky sa deti učia násobilku aj iné matematické zručnosti hravou a zábavnou formou – bez toho, aby sa museli porovnávať s inými alebo sa s nimi pretekať.

BUĎTE TRPEZLIVÍ

Nechajte dieťa riešiť svoj problém. Bez ohľadu na vek, prvý tvorivý krúžok v škôlke alebo prvú jazdu na bicykli. Keď sa niečo nedarí vášmu synovi alebo dcére, nemali by ste sa hneď unáhliť, aby ste za neho všetko urobili. Rodič by nemal svojmu dieťaťu hovoriť: „Ty to nezvládneš“, „Nevieš ako sa to robí“. V tejto situácii by mal rodič pôsobiť ako mentor, ktorý môže dieťa viesť správnym smerom. Dieťa nadobudne pocit, že jeho rodičia o ňom nepochybujú. To mu dodá viac sebavedomia.

PODPORTE HO

Každý človek potrebuje podporu. Podporu potrebuje v ešte oveľa väčšej miere človek, ktorý ešte nie je úplne sformovaný. Podporte svoje dieťa v jeho úsilí. Pamätajte, že schválenie a uznanie sú mimoriadne dôležité. Ste prvým poslucháčom, čitateľom aj divákom vášho dieťaťa. Vaša podpora je dodatočným impulzom vo výchove jeho osobnosti.

Povzbudzujte svojho syna alebo dcéru pred dôležitými míľnikmi v živote – prvou hodinou, prvou skúškou… Vaša láska, ktorú do ich výchovy vkladáte, ich posilní a stane sa psychologickým štítom, pre ktorý nebude problém zdolať žiadne problémy. Spomeňte si na svoje detstvo. Nenachádzali ste vždy útočisko doma, kde na vás vždy čakalo nežné objatie mamy a prísny súhlas otca? Ak patríte k rodičom, ktorí boli počas svojej mladosti o toto „teplo“ ukrátení, teraz máte príležitosť „opraviť“ chyby vašich rodičov a dať toto teplo a pohodlie vášmu synovi alebo dcére.

NEKRITIZUJTE

Najväčším strašiakom sebaúcty dieťaťa je kritika. Samozrejme, schopnosť pokojne prijať kritiku, analyzovať ju a potom pracovať na svojich chybách je veľmi dôležitá zručnosť, ktorú neovláda každý. Svojho syna alebo dcéru by ste nemali za nič kritizovať. Dbajte na to, aby vaše slová neboleli, pestujte úrodnú pôdu pre ich osobný intelektuálny rozvoj. Naučte sa v rozhovoroch s dieťaťom formulovať svoj pohľad tak, aby sa na vás neustále obracalo s otázkami o hodnotení svojej práce a kreativity.

Povedzte svojej dcére alebo synovi, že chyba nie je tragédia, ale príležitosť na sebazdokonaľovanie. Každá chyba a neúspech je zároveň skúsenosťou, ktorá nám nejakým spôsobom pomáha napredovať k nášmu cieľu. O chybách je potrebné spoločne diskutovať, pretože to pomôže lepšie pochopiť príčiny a zabrániť ich výskytu v budúcnosti.

BUĎTE PRÍKLADOM

Každý rodič je pre svoje deti hrdinom. Dieťa pohľadom na rodiča nevedome vníma jeho spôsoby, reakcie aj osobnosť. Rodič by sa nemal báť podeliť sa o svoje vedomosti, osobné úspechy či prijať emócie a pocity spojené s víťazstvami dieťaťa. Jeho vnútorná energia, túžba dosiahnuť viac aj sebavedomie sa prenesie aj na syna či dcéru.

NEZÚFAJTE

Výchovný proces neprebieha okamžite a jeho výsledky nie sú vždy zjavné. Preto nezúfajte a prevezmite zodpovednosť za formovanie systému morálnych hodnôt svojho syna či dcéry. Ak nevidieť výsledok, nevzdávajte sa. Rodinný život je dôležitou a rozhodujúcou etapou v procese premeny dieťaťa na človeka. Potom ho čaká život dospelého človeka s vlastnými pravidlami a zákonmi. Všetko, čo pre svoje dieťa robíte, sa určite prejaví vo všetkých jeho nasledujúcich životných fázach.

Jednou z najťažších a najzodpovednejších vecí je výchova človeka. Neignorujte ju, nenechajte všetko len tak. Všetko, čo teraz investujete, sa vám vráti vo forme dvojnásobnej odmeny. Alebo si zavolajte na pomoc asistentov na rozvoj intelektu. V centre Amakids sa vám ponúka možnosť, ako socializovať vaše deti. Centrum pomáha deťom nielen s rozvojom intelektuálnych zručností, ale zároveň formuje aj systém morálnych hodnôt.

Ak je dieťa sklamané, smutné či nahnevané, potrebuje nájsť pochopenie u svojich rodičov. Vybudovať u detí dôveru a zároveň aj sebavedomie nie je jednoduchá úloha. Ktoré praktiky pri budovaní dôvery pomáhajú a ktorým vetám sa pri budovaní dôvery radšej vyhnúť?

SUMA SUMMARUM – Ktoré vety radšej pri deťoch nepoužívať?

  • Neboj sa. – Namiesto toho skúste dieťaťu radšej povedať: „Je to problém. Chápem to.“
  • Nebuď sklamaný. – Namiesto toho skúste dieťaťu radšej povedať: „Hneváš sa, tiež by som sa hnevala.“
  • A čo si taký? – Namiesto toho skúste dieťaťu radšej povedať: „Máš plné právo cítiť sa sklamaný, ja som bola tiež sklamaná, keď som bola v tvojom veku.
  • Nehnevaj sa. – Namiesto toho skúste dieťaťu radšej povedať: „Viem, že je ťažké vidieť niekoho robiť niečo, čo chceš ty, ale to teraz nemôžeš.“
  • Berieš to príliš vážne. – Namiesto toho skúste dieťaťu radšej povedať: „Vidím, že si nahnevaný, určite máš na to dobrý dôvod. Porozprávaj mi o tom.“