ĽAVÁK – ŠPECIFIKÁ VYUČOVANIA ĽAVÁKOV
Obsah:
- Ako zistiť, či je dieťa ľavák alebo pravák
- Ako trénovať ľavákov
- Aké ťažkosti majú ľaváci pri učení a v každodennom živote?
- Ako naučiť ľaváka písať
Každé dieťa je jedinečné a výnimočné. Niektorí presedia hodiny pri knihách, iní s radosťou športujú. Jedno dieťa nadšene rozoberá autíčka na súčiastky a druhé radšej kreslí. Niektorí školáci sú nadšení pre prírodné vedy, iní zase prejavujú svoj talent v exaktných vedách. Do tohto zoznamu môžete pridať fyzické črty: chlapci majú tmavé alebo svetlé vlasy, dievčatá dlhé a krátke, niektorí píšu pravou rukou a niektorí ľavou rukou.
Dnes bežne stretávame ľudí, ktorým viac vyhovuje písanie ľavou rukou. Väčšinou ich táto funkcia nijako netrápi a nikto jej nevenuje pozornosť. O takýchto deťoch koluje niekoľko mýtov, napríklad, že sú talentovanejšie, majú rozvinutejšie tvorivé schopnosti a vyžadujú si iný prístup pri výučbe. Psychológovia tiež hovoria, že ľaváci inak vyjadrujú svoje pocity a inak vnímajú aj to, čo sa deje vo svete okolo nich. Aké vlastnosti má ľavák? Potrebuje individuálne podmienky na štúdium a ako môžu rodičia zistiť, či je ich syn alebo dcéra skutočne ľavák?
AKO ZISTIŤ, ČI JE DIEŤA ĽAVÁK ALEBO PRAVÁK
Bábätko je od narodenia pod prísnym dohľadom rodičov. Milujúca mama a otec doslova sledujú každý pohyb svojho dieťaťa, takže väčšinou hneď zistia, že je ľavák. Stačí sa pozrieť, ako 3-4 mesačné bábätko chytá hrkálku, ktorou rukou siaha po hračkách a kde je preňho pohodlnejšie predmet držať. Toto sú prvé znaky, ktoré môžu naznačovať ľaváctvo, no nemusia byť 100% pravdivé.
Faktom je, že od dvoch do štyroch rokov sú deti zručné oboma rukami. Samozrejme, môžete pozorovať, ako si jedno dieťa pri umývaní rúk berie mydlo ľavou rukou. Obe ruky detí však spravidla konajú rovnako. A až vo veku 4-5 rokov sa objavuje jasná preferencia. Rodičia už jasne vidia, ako ich ratolesť kreslí alebo píše, ktorá ruka je pre neho výhodnejšia na zvládnutie drobných domácich prác. Pozor si treba dať napríklad na zaväzovanie šnúrok na topánkach, skladanie stavebníc, hranie sa s puzzle či drobnými predmetmi. V tejto chvíli je veľmi jasne vidieť, ktorú ruku má drobec dominantnú – práve touto rukou aktívne chytá, berie, píše.
Ak sa rodičia stále nevedia dočkať, kedy presne určia, či je dieťa ľavák alebo pravák, môžu absolvovať niekoľko jednoduchých determinačných testov. Hlavnou vecou nie je pripraviť sa na ne, ale prejsť nimi spontánne. Tu sú niektoré z nich:
- Požiadajte svojho syna alebo dcéru, aby si preplietli prsty na rukách. Praváci majú zvyčajne palec navrchu.
- Potlesk – tlieskanie rukami je veľmi odhaľujúca skúška. Ak je ľavá ruka navrchu a je aktívnejšia, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou osoba ľavákom.
- Špagátik zviažte do niekoľkých uzlov a potom požiadajte dieťa, aby ich rozviazalo. S ktorou rukou to urobí naznačuje jeho predispozíciu.
- Kreslenie je skvelá testovacia možnosť. Dajte testovanému do každej ruky fixku a nechajte ho oboma rukami súčasne kresliť jednoduché tvary, ako napríklad kruh, štvorec alebo trojuholník. Pre presnejší výsledok môže zavrieť oči, potom bude kresliť intuitívne, bez toho, aby sledoval správne línie obrázku. Ak obrázok nakreslí dominantnou rukou budú línie jasnejšie a hladšie a samotný proces písania bude rýchlejší. Obrázok kreslený rukou, ktorá je menej aktívna, bude roztrasený, rohy budú rozmazané a čiary sa nedostanú do požadovaných bodov.
Vykonaním týchto jednoduchých testov môžete doma nezávisle určiť, do ktorej kategórie patrí vaše dieťa.
AKO TRÉNOVAŤ ĽAVÁKOV
Mnohí dospelí, ktorí vidia, že ich syn alebo dcéra píšu ľavou rukou, ich začnú preškoľovať. Ak je človek ľavák, neznamená to, že píše nesprávne. Je to len jeho typ osobnosti. Nemali by ste mučiť deti tým, že ich budete znova učiť držať pero „ako všetci ostatní“. S najväčšou pravdepodobnosťou to nebude úspešné, pretože dieťa si nevybralo, ktorou rukou bude písať – to je jeho zvláštnosť. Navyše rekvalifikácia vedie k psychickým problémom. Deti sa začnú hanbiť za seba, strácajú sebaúctu a sú nervózne kvôli škaredému rukopisu. Postupom času sa však rukopis zlepší.
Ďalšou chybou, ktorú rodičia robia a ktorá bude mať pre deti negatívne dôsledky, je prílišný dôraz na „problém“. Medzi svojimi rovesníkmi sa ľavák občas stretáva s nepríjemnými otázkami. To môže spôsobiť podráždenie alebo rozpaky. Preto by sa mal doma cítiť ako obyčajný človek. Rodičia by sa na to tiež nemali zameriavať, že ako žiak nie je dobrý napríklad v matematike alebo fyzike. Koniec koncov, všeobecne sa uznáva, že ľaváci sa lepšie vyrovnávajú s kreativitou ako s exaktnými vedami.
Ľaváci sa niekedy stretávajú s ťažkosťami v každodennom živote. Potrebujú napríklad špeciálne nožnice, pretože strihanie obyčajnými je dosť náročné. Počas písania môžete mať napríklad problémy aj s rozmazaním atramentu z pera. Za toto by ste študenta nemali karhať. Pomôcť s týmito drobnými problémami je jednoduché – kúpte si pero s rýchloschnúcim atramentom a vhodné nožnice. Pomoc s rozvojom pravej ruky nebude zbytočná. Ľaváci často „zabudnú“ na existenciu svojej pravej ruky. Aby bol ich vývoj harmonický, môžu sa venovať modelovaniu, plávaniu, hre s loptou alebo navštevovať hodiny klavíra alebo trénovať mozog mentálnou aritmetikou.
AKÉ ŤAŽKOSTI MAJÚ ĽAVÁCI PRI UČENÍ A V KAŽDODENNOM ŽIVOTE?
Menej ako 20 % celej populácie planéty sú ľaváci. To znamená, že náš svet je vytvorený pre pohodlie pravákov. Napriek tomu, že ľaváci sa cítia skvele vo všetkých oblastiach a nevnímajú, ktorá ruka je dominantná, niekedy je im život nepohodlný.
- V prvom rade sa im nepíše ľahko. Píšeme zľava doprava a písmená majú pravý sklon. Nielenže ľavá ruka im rozmazáva to, čo bolo práve napísané, ale písmená majú tendenciu smerovať doľava. Preto majú ľaváci väčšinou menej upratané zošity.
- Nie všetci ľaváci sa v živote ľahko orientujú. Ľahko si pomýlia, kde je vpravo a kde vľavo. To je opäť spojené s každodenným životom. Prevodovka v aute je na pravej strane, zábradlia v autobuse, kľučky dverí a dokonca aj cestná premávka sú vytvorené pre pohodlie pravákov, pretože ich je väčšina. Ľavák zažíva nesúlad vzhľadom na to, že jeho dominantnou rukou je ľavá.
- Problémy s koordináciou. Tento problém sa týka najmä detí. Keď sa potrebujete otočiť správnym smerom alebo sa točiť, zdvihnúť pravú nohu alebo vykonať nejaké športové cvičenie, ľaváci často nevedia okamžite prísť na to, čo majú robiť. Otočia sa doľava, pretože ľavá strana, ako ruka, je ich hlavná.
- Ľavákom sa môžu zdať náročné aj hodiny hudby. Nie všetky hudobné nástroje sa pre nich dajú upraviť. Spravidla sú určené na to, aby hlavné pohyby vykonávala pravá ruka.
Tieto drobné nepríjemnosti vôbec neznamenajú, že dieťa nebude môcť krásne vystrihnúť snehové vločky na novoročné sviatky alebo že nemôže navštevovať hodiny hudby. Ide len o to, že niektoré činnosti, ktoré sú bežné pre pravákov, vyžadujú viac času pre ľavákov. Trochu viac pozornosti, času a usilovnosti vám pomôže zvládnuť akýkoľvek hudobný nástroj alebo šport.
AKO NAUČIŤ ĽAVÁKA PÍSAŤ
Aby bolo štúdium v škole pre ľaváka jednoduché a zaujímavé, treba dodržiavať niekoľko pravidiel. Napríklad študent by mal sedieť vľavo, aby sa nenarážal lakťom so spolužiakom. Doma si treba správne usporiadať pracovný stôl – večer by mala lampa svietiť sprava, inak na papier dopadne tieň z ruky.
V škole sa deti učia priebežne písať. Ľaváci sa s touto úlohou nedokážu vyrovnať – potrebujú špeciálne písanky pre ľavákov. Písanky sa vyžadujú aj pre správny sklon písmen – ľaváci nevedia písať s pravým sklonom, je pre nich vhodnejšie ukladať písmená rovno alebo s miernym sklonom doľava. S najväčšou pravdepodobnosťou toto dieťa nebude mať dokonalý rukopis, takže by ste ho nemali hrešiť za „neporiadok“ v jeho zošite.
je dôležité dobre pripraviť dieťa do školy, bez ohľadu na to akou rukou píše. Akadémia AMAkids pre rozvoj intelektu ponúka kurzy, kde sa deti predškolského veku naučia písanie a gramotnosť, matematiku a čítanie a povedia im základy o svete okolo nich a o tom, čo ich čaká v škole. Deti sa učia osvedčenou metódou, ktorá im pomáha ľahko zvládnuť potrebné informácie a ísť do školy plne pripravené.