Obsah:

  • Rýchločítanie – technika pre deti a dospelých
  • V akom veku sa môžete naučiť rýchlo čítať?
  • Ako rozvíjať rýchle čítanie
  • Rýchle čítanie: techniky a cvičenia
  • Kurzy rýchleho čítania – aké metódy si vybrať?

Bežná rýchlosť čítania nemusí byť dostatočná pre dieťa aj dospelého na efektívnu prácu s textovými informáciami. Svoje zručnosti môžete zlepšiť pomocou rýchleho čítania – techniky, ktorá vám pomôže pri štúdiu v škole alebo na univerzite a uľahčí vám zvládanie pracovných a každodenných úloh. Poďme sa porozprávať o vlastnostiach tejto techniky a o tom, ako ju môžete zvládnuť.

technika rýchleho čítania pre deti

RÝCHLOČÍTANIE – TECHNIKA PRE DETI A DOSPELÝCH

V detstve aj v dospelosti potrebuje človek rozvinuté zručnosti v práci s textom, pretože práve v textovom formáte prijímame väčšinu informácií. Čím lepšie človek číta, tým produktívnejšie rieši najrôznejšie problémy. Existujúce čitateľské zručnosti môžete rozvíjať pomocou techník rýchleho čítania. Tie menia samotný proces vnímania textu – umožňujú rýchlejšie a lepšie si ho osvojiť a zapamätať si ho.

To je užitočné najmä počas školských rokov, keď študenti ​​začínajú získavať vedomosti z predmetov. Ak je v základných ročníkoch oboznámenie sa s učebnicami a umeleckými dielami ľahké, potom bližšie k stredným ročníkom sa záťaž zvyšuje. Pribúdajú ďalšie humanitné odbory, a preto musí študent stráviť až niekoľko hodín denne len prácou s učebnicami.

Schopnosť rýchleho čítania vám pomôže vyhnúť sa vysokej pracovnej záťaži na strednej a vysokej škole. Pre dieťa bude ľahšie a zaujímavejšie sa učiť, ak mu robenie domácich úloh nezaberie veľa času a úsilia. Vzhľadom na to, že rozvinuté zručnosti rýchleho čítania sa navždy zachovajú, budú užitočné tak v študentských rokoch, ako aj v dospelom živote. To je tiež významnou výhodou metódy.

Ale skôr, ako ho začnete ovládať, mali by ste sa uistiť, že je študent pripravený na štúdium. Aké kritériá sa používajú na určenie jeho pripravenosti?

V AKOM VEKU SA MÔŽETE NAUČIŤ RÝCHLO ČÍTAŤ?

Najprv musíte zvládnuť plynulé čítanie – schopnosť čítať rýchlosťou, ktorá sa blíži konverzačnej reči. Je žiaduce, aby študent už mohol čítať 60-80 slov za minútu – v tomto prípade môžeme pracovať na rozvoji jeho schopností. Zvyčajne sa táto úroveň dá dosiahnuť na druhom stupni, a preto sa odporúča začať trénovať približne od tohto momentu.

Okrem rýchlosti existujú ďalšie kritériá, ktoré musíme vziať do úvahy pred začatím vyučovania. Deti by mali vedieť stručne prerozprávať, čo čítajú, zdôvodňovať a vyvodzovať závery – to naznačuje úroveň vnímania textového materiálu a kvalitu ich schopnosti s ním pracovať. Žiak potrebuje získať potrebný základ, na základe ktorého môže zlepšovať svoje schopnosti.

Veľmi dobré je uistiť sa, že samotný študent má záujem študovať. Zvládnutie techniky zaberie veľa času a ak ho to nezaujíma, tak utrpí motivácia trénovať a následne aj jeho výsledok. Preto je dôležité študentovi vysvetliť, na čo je dobrá táto technika, ako mu bude užitočná a ako mu pomôže pri štúdiu. Dieťa sa môže chcieť učiť len vtedy, ak pozná odpovede na tieto otázky a pochopí účel učenia.

Ako rozvíjať zručnosti rýchleho čítania a naučiť sa rýchlo čítať, ak je študent už pripravený sa učiť? Najprv by ste mali popracovať na svojich chybách.

AKO ROZVÍJAŤ RÝCHLE ČÍTANIE

Ak študent rozumie a dokáže prerozprávať krátke diela, vie plynule čítať, a čo je najdôležitejšie, snaží sa zlepšiť svoje schopnosti, potom sa môže začať učiť. Oplatí sa začať tým, že si prejdete bežnými problémami, ktoré vám často bránia čítať rýchlejšie.

V prvom rade sa to týka regresie – zvyku vracať sa k už prečítanému riadku, odseku alebo stránke. Najčastejšou príčinou regresie je nesústredenosť. Ak sa čitateľ rozptýli cudzími podnetmi alebo vlastnými myšlienkami, potom bude menej schopný pochopiť význam textu. Kvôli tomu si to musí prečítať znova, a preto mu zoznámenie sa s tou či onou pasážou trvá dlhšie.

rozvoj schopností rýchleho čítania

S týmto problémom sa môžete vyrovnať prekrytím už prečítanej časti pravítkom, kusom papiera alebo záložkou. Čitateľ sa najskôr stretne s nepohodou a túžbou vrátiť sa späť, no neskôr sa naučí na prvý raz zvládnuť textový blok.

Rýchlosť čítania spomaľuje aj zvyk vyslovovať slová pre seba. Aby ste sa naučili čítať bez vnútornej výslovnosti, musíte si vytvoriť podmienky, ktoré do toho budú zasahovať. Najjednoduchšie je čítať pri počúvaní nejakého rušivého, no nie monotónneho zvuku: hudby, klopania, hlasného tikotu hodín. Čitateľ sa tak nebude môcť sústrediť na hovorenie textu.

Okrem všetkého vyššie uvedeného, ​​aby ste sa naučili rýchle čítanie, musíte rozvíjať pamäť a pozornosť, zväčšiť vizuálny bod, naučiť sa zvýrazniť hlavné informácie a odstrániť sekundárne. Pozrime sa na základné úlohy, ktoré sa na tréning najčastejšie využívajú.

RÝCHLE ČÍTANIE: TECHNIKY A CVIČENIA

Rôzne príklady cvičení rýchleho čítania možno nájsť na internete alebo v online aplikáciách, ako aj v špeciálnych učebniciach. V závislosti od vyučovacích metód sa zoznam úloh môže líšiť. Zvážime najobľúbenejšie z nich, ktoré sa používajú takmer vo všetkých vzdelávacích programoch: 

  • klinové stolíky – rozšírenie bočného videnia. Predstavujú tri stĺpce s číslami – centrálny je umiestnený striktne vertikálne a bočné sa postupne vzďaľujú od stredu. Študent sa musí zamerať na centrálne číslo prvého riadku a pokúsiť sa rozoznať zvyšné dve. Potom môžete prejsť na ďalší riadok. 
klinovité tabuľky na rýchle čítanie
  • čítanie ceruzkou – zlepšenie čítania s porozumením. Keď čítate knihu, časopis alebo učebnicu obvyklým tempom, musíte podčiarknuť najvýznamnejšie riadky, ktoré najlepšie vyjadrujú hlavné informácie. Vďaka tomu sa naučíte oddeľovať hlavné od vedľajšieho, čo vám v budúcnosti pomôže lepšie pochopiť podstatu textovej pasáže aj pri rýchlom čítaní.
  • čítanie s časovačom – zvýšenie rýchlosti. Musíte si vziať akýkoľvek dlhý text, ktorý je pre čitateľa neznámy, spustiť časovač na jednu minútu a pokúsiť sa prečítať čo najviac. Potom musíte prerozprávať podstatu toho, čo čítate, a skontrolovať svoje prerozprávanie s textom. Toto cvičenie vám umožňuje vyhodnotiť priebežné výsledky – rýchlosť čítania a úroveň porozumenia a zapamätania textových informácií.
  • Schulte tabuľky – rozšírenie periférneho videnia. Stôl vyzerá ako štvorec pozostávajúci z dvadsiatich piatich malých štvorcov. Každá z nich obsahuje ľubovoľné číslo od 1 do 25 (čísla sa neopakujú). Úlohou študenta je zamerať sa na stred tabletu a bez zmeny polohy očí nájsť všetky čísla začínajúce jednotkou.
Shulierove tabuľky na rýchle čítanie
  • špeciálne textové materiály – zlepšenie kvality vnímania. Môže ísť o texty, v ktorých niektoré písmená chýbajú alebo sú pomiešané, chýbajú predložky alebo náhodné slová. Musíte si prečítať pasáž, snažiť sa pochopiť jej podstatu a nesústrediť sa na chýbajúce písmená alebo slová. Táto úloha vám umožňuje naučiť sa lepšie vnímať podstatu textu.

KURZY RÝCHLEHO ČÍTANIA – AKÉ METÓDY SI VYBRAŤ?

Existuje mnoho dostupných metód na rozvoj týchto zručností a aby ste si vybrali tie správne kurzy, musíte zhodnotiť výhody týchto programov. Je dôležité pochopiť, komu je každý z nich určený – deťom alebo dospelým. Ak je dieťa žiakom, musí sa učiť podľa vhodnej metodiky, ktorá zohľadňuje jeho vekové charakteristiky a úroveň vedomostí.

Vo veku základnej a strednej školy je pre žiakov ťažké sústrediť sa na nudné hodiny na dlhší čas – strácajú záujem a začínajú byť rozptyľovaní, čo ovplyvňuje kvalitu učenia. Aby sa tomu predišlo, lekcie by sa mali vyučovať pomocou herných technológií, ktoré zaujmú, zvýšia motiváciu a chuť učiť sa nové veci. Pre perfektné naštartovanie mozgu je kurz mentálnej aritmetiky.

Práve herný prístup tvoril základ kurzu rýchleho čítania Liberika z Akadémie rozvoja inteligencie AMAkids. Jasné učebnice a učebné pomôcky, interaktívne materiály, vzdelávacie online hry na špeciálnej platforme – všetky tieto vzdelávacie technológie vás zapájajú do procesu učenia a umožňujú vám so záujmom zlepšovať svoje zručnosti. Vyskúšajte bezplatnú úkážkovú lekciu v našich centrách a prihláste svoje dieťa do kurzu Liberika. Začnite rozvíjať jeho schopnosti s AMAkids!