Obsah:

  • Typy pamäte
  • Vlastnosti pamäti u detí
  • V akom veku začínate rozvíjať pamäť?
  • Metódy efektívneho rozvoja pamäte

Takmer každý školák sa niekedy posťažoval rodičom, že má zlú pamäť, a preto je pre neho ťažké naučiť sa dátumy v dejepise alebo vety v geometrii. Rýchlosť a kvalita jeho vnímania skutočne závisí od schopnosti porozumieť a zapamätať si informácie. Ale ľudská pamäť nie je schopnosť, ktorá zostáva nezmenená po celý život, a preto ju možno a treba rozvíjať. Vysoká úroveň naučených schopností bude užitočná najmä pre školákov, pretože práve v detstve získavajú množstvo vedomostí, ktoré im umožňujú uspieť v živote. Ako teda rozvíjať detskú pamäť?

aké sú typy pamäte

TYPY PAMÄTE

Ľudská pamäť má mnoho klasifikácií. Môže sa líšiť v závislosti od skúmaného objektu: obrázky a diagramy si pamätáme pomocou vizuálnej pamäte, zvukov – vďaka sluchovej pamäti a vnemov z dotyku predmetu – hmatom.

Deti sa snažia sústrediť napríklad na školské učivo a dobre ho zvládnuť. Mimovoľná pamäť funguje inak – zaznamenáva dáta automaticky. Dieťa sa teda napríklad nemusí nijak zvlášť sústrediť, aby si spomenulo, čo raňajkovalo alebo s kým kráčalo po ulici.

Na základe doby uchovávania možno pamäť rozdeliť na dlhodobú a krátkodobú. Dlhodobá pamäť často zaznamenáva dôležité údaje, ku ktorým sa často pristupuje. Človek môže ľahko vysloviť svoje meno alebo vynásobiť dve jednociferné čísla, pretože znalosti potrebné na to si zapamätal na celý život. Dospelý človek si však bude ťažšie pamätať dátum narodenia spisovateľa, ktorého biografia bola študovaná v škole, pretože za tieto informácie je zodpovedná krátkodobá pamäť.

Ak chcú rodičia zlepšiť schopnosti pamäte svojich detí, musia sa ich pokúsiť naučiť spontánne a dlhodobo absorbovať informácie. Aby ste to dosiahli, musíte pochopiť, ako funguje pamäť dieťaťa.

rozvoj pamäti u detí

VLASTNOSTI PAMÄTI U DETÍ

Pamäť, podobne ako iné intelektuálne funkcie, sa s pribúdajúcim vekom dieťaťa zlepšuje. Objemy informácií, ktoré si dieťa v 7 rokoch ťažko zapamätalo, zvládne bez problémov aj vo vyššom veku. Je však dôležité mať na pamäti, že časom sa učebná záťaž zvýši. To je dôvod, prečo žiaci, ktorí mali dobré výsledky na základnej škole, môžu zaznamenať pokles ich výsledkov na strednej škole.

Aby ste tomu zabránili, musíte zlepšiť pamäť dieťaťa. Poďme sa rozprávať o možnostiach tréningu zručností detí rôzneho veku.

kedy rozvíjať pamäť dieťaťa

V AKOM VEKU ZAČÍNATE ROZVÍJAŤ PAMÄŤ?

Rozvoj pamäti u detí predškolského a školského veku možno rozdeliť do troch hlavných etáp, z ktorých každá má svoje vlastné zásady a odporúčania:

  • 3-6 rokov. V tomto veku dieťa obzvlášť dobre ovláda poznatky, ktoré ho zaujímajú. Aby si bábätko ľahko zapamätalo názvy farieb, tvarov predmetov, celé mená rodičov a svoju domácu adresu, treba mu tieto informácie hravou formou vysvetliť. V predškolskom veku bude takýto tréning stačiť na rozvoj pamäti dieťaťa.
  • 6-10 rokov. Vo veku základnej školy sa deti prvýkrát stretávajú s veľkým množstvom informácií a učia sa ich dobrovoľne zapamätať. Na základnej škole dostávajú žiaci dôležitý základ, bez ktorého v budúcnosti len ťažko zvládnu výučbu. Ak sa dieťa s touto úlohou nevie popasovať, je dobré s ním rozvíjať jeho zručnosti v oblasti spracovania informácií.
  • 10-14 rokov. Na konci základnej školy deti prechádzajú do novej etapy svojho života. Povinných predmetov na štúdium je čoraz viac, a preto stúpa aj tlak. Napriek tomu, že v tomto veku už majú školáci pomerne vyvinutú dlhodobú pamäť, niekedy nestačí zapamätať si informácie dobre. V tomto prípade musíte s dieťaťom pracovať dodatočne, pretože čím je staršie, tým ťažšie sa bude učiť.
metóda rozvoja detskej pamäti

METÓDY EFEKTÍVNEHO ROZVOJA PAMÄTE

Keď sa dieťa učí poéziu naspamäť, pamätá si názvy krajín a ich hlavné mestá, učí sa pravidlá algebry, trénuje svoju pamäť. No pracovná záťaž, ktorá je spojená so zvládnutím školského učiva, niekedy nestačí na to, aby ste si výrazne zlepšili svoje zručnosti v práci s informáciami. Preto je dôležité pracovať s deťmi dodatočne, najmä ak je pre nich zapamätanie vzdelávacieho materiálu náročné.

Sú hry a cvičenia, ktoré podporujú trénovanie pamäte, no nie vždy prinášajú viditeľné výsledky. Ak chcete výrazne zlepšiť zručnosti detí, hodiny s nimi musia byť pravidelné a systematické, ale nie vždy je možné študovať doma. Preto rodičia často hľadajú kurzy, ktoré efektívne rozvíjajú pamäť. Výbornou možnosťou je zamerať sa na kurz mentálnej aritmetiky, ktorá umožňuje rozvíjať maximálnu rýchlosť vnímania a spracovávania informácií.

Jedným z takýchto programov je Memorika z Akadémie pre rozvoj intelektu AMAKids. Táto technika sa zameriava na rozvoj pamäti a pozornosti u detí od 8 do 16 rokov. Na hodinách sa deti naučia základné princípy dobrého zapamätania informácií a môžu ich používať v bežnom živote. To im umožní ľahko a rýchlo zvládnuť školské učivo bez väčšej námahy.