Každý rodič sa živo zaujíma o život svojich detí. Zaujíma ho, ako trávi čas v škole, s kým komunikuje, s kým vychádza a s kým nie, akú známku dostal z testu alebo na akom projekte pracuje. Keď sa dospelí pýtajú školáka otázky, často dostanú krátku a naučenú odpoveď – „nič nové“, všetko je v poriadku“ alebo „dnes sa nič nedialo“. Ako sa môže rodič „porozprávať“ so svojím dieťaťom tak, aby pocítilo túžbu na zdieľanie svojich dojmov? V tomto článku sa dozviete niekoľko užitočných tipov, ako naučiť vaše deti rozprávať o živote v škole.
REKREAČNÝ ČAS PO ŠKOLE
Aj tie najaktívnejšie a najusilovnejšie deti omrzia školské aktivity a komunikácia so spolužiakmi. Aj to je dôvod prečo po príchode domov prešli do režimu „nechaj ma na pokoji“. Po škole si dieťa potrebuje oddýchnuť, pokojne sa naobedovať či zrelaxovať pred začatím ďalších nadchádzajúcich aktivít. Ak zistíte, že študent nemá náladu podrobne opisovať svoje skúsenosti v škole, mali by ste sa uspokojiť s krátkymi odpoveďami a opätovné kladenie otázok odložiť na vhodnejší čas.
VYBERTE SI VHODNÝ ČAS NA ROZHOVOR
Rodičia pravdepodobne zistili, že existuje „správny“ a „nesprávny“ čas na komunikáciu s dieťaťom. Ale ktorý to je a je vždy ten istý? Niektoré deti viac inklinujú k zdieľaniu detailov zo školského života s rodičmi v nezáväznom rozhovore, pri prechádzkach či spoločných hrách. Iné sa chcú rozprávať počas večere v uvoľnenej rodinnej atmosfére či hneď po príchode zo školy. Výberom vhodného času na komunikáciu nadviažu rodičia plodnejší kontakt. Napríklad ak sa spolu s dieťaťom zapoja do angličtiny online. Dieťa pocíti, že rodič je na rovnakej anglickej vlne a rodičia sa v konečnom dôsledku dozvedia viac. Dieťa tak okrem toho úplne oslobodia od zadržiavaných myšlienok a pocitov.
PÝTAJTE SA SPRÁVNE OTÁZKY
Zvyčajne sa svojho dieťaťa pýtame: „Ako sa darí v škole?“. Ako často však v tomto prípade dostaneme podrobnú odpoveď?
Problém v tomto prípade môže spočívať v samotnej otázke. Nenaznačuje špecifiká, a preto je výsledkom krátka odpoveď. Otázku musíme položiť trochu inak – „Čo nové si sa dnes naučil?“, „Aká zábavná vec sa dnes stala?“, „Čo ti robilo problémy v teste z matematiky?„
NIEKEDY STAČÍ DIEŤA POČÚVAŤ
Akonáhle sa vytvorí zdieľaný vzťah s rodičmi, dieťa si vytvorí návyky a začne aktívne opisovať udalosti svojho školského života. Vrátane svojich víťazstiev, úspechov aj neúspechov. To, že žiak hovorí o svojich problémoch, nemusí vždy znamenať, že je potrebný zásah rodičov. Dieťa sa často chce len podeliť o emócie, ktoré v ňom zúria s veľkou intenzitou, porozprávať sa o svojich obavách z hádky so spolužiakom alebo o nespokojnosti so známkou, ktorú dostal. Preto sa netreba zúčastňovať žiadnej konfliktnej situácie, do ktorej sa žiak dostane. Len počúvať. Rozhovor môže byť často vyjadrením našej snahy nájsť samých seba.
ZAUJÍMAJTE SA O ŽIVOT SVOJHO DIEŤAŤA
Deti dokonale cítia, ako veľmi sa ich rodičia zaujímajú o ich školský život. A dokonca cítia aj to v akom aspekte – známky, učitelia, spolužiaci. Fakticky alebo emocionálne. Ak nás zaujímajú len akademické úspechy, tak sa časom dieťa prestane deliť o všetko ostatné. Preto pri otázke, aký mal deň v škole, prejavte záujem o všetky aspekty, klaďte svoje otázky neštandardne, udržujte jeho pozornosť bdelú. Potom sa pravdepodobne budete môcť ponoriť do života moderného dieťaťa. Ak vaše dieťa pochopí, že sa nezaujímate len o to, či už je pripravené do školy, vyhrali ste! Práve ste vyhrali 100% detskej pozornosti a dôveryhodnosti.