Obsah:

Existuje mnoho užitočných a nezvyčajných metód na rozvoj inteligencie detí, ktoré sú vhodné pre predškolákov aj školákov. Pre rodičov je program MENTÁLNEJ ARITMETIKY AMAkids čoraz zaujímavejší. Niektorí o nej už počuli a niektorí sa o tejto metodike dozvedajú prvýkrát. Čo je to za techniku ​​a ako sa líši od bežnej matematiky? Na to odpovieme v tomto článku alebo si môžete pozrieť našu stránku tu.

MENTÁLNA ARITMETIKA – ČO TO JE?

Dospelí, ktorí chcú, aby sa ich deti venovali zaujímavým a zároveň užitočným činnostiam, sa najčastejšie zaujímajú o mentálne počítanie. Preto natrafia na tento nezvyčajný program. „Čo je mentálna aritmetika?“ – na túto otázku odpovieme rodičom, ktorí sa s týmto pojmom stretávajú prvýkrát.

Mentálna aritmetika je metóda rozvoja inteligencie detí a dospievajúcich, ktorá im okrem iného umožňuje rýchlo sa naučiť počítať aj bez kalkulačky. No tento program je zameraný najmä na rozvoj myslenia, rýchlosti vnímania a spracovania informácií, logických a tvorivých schopností. Vychádza zo znalosti práce so starými ázijskými počítadlami a učenie sa tejto techniky možno rozdeliť do dvoch hlavných etáp:

  • pre začiatočníkov treba na zlepšenie zručností prácu s počítadlom abakus. Najprv sa deti musia naučiť sčítať a odčítať pomocou počítadla a potom tieto zručnosti zdokonaliť. Až keď dieťa dokáže počítať bez premýšľania, bude možné prejsť do ďalšej fázy.
  • prechod na mentálnu aritmetiku. Lekcie sa teraz zameriavajú na to, aby ste sa naučili počítať na imaginárnom počítadle. K tomu je potrebné zvyknúť si na predstavovanie si počítadla v predstave a naučiť sa s ním počítať. Táto fáza vám môže zabrať veľa času, ale dosiahnuté výsledky stoja za vaše úsilie.

Na konci tohto kurzu deti získajú zručnosti, ktoré im umožnia vykonávať mentálne výpočty vysokou rýchlosťou a bez veľkého úsilia. Trvanie učenia sa tejto techniky do značnej miery závisí od veku dieťaťa. Takže, v akom veku môžete naučiť deti rýchlo počítať?

V AKOM VEKU JE NAJLEPŠIE VENOVAŤ SA TEJTO METÓDE?

Mama s dcérkou sa učia počítať s AMAkids mentálna aritmetika

Názory na to, kedy je najlepšie začať vyučovanie, sa rôznia: niektorí si myslia, že je dobré začať s mentálnym počítaním ešte pred školou, a niektorí radšej odkladajú vyučovanie, kým dieťa nenastúpi do prvého ročníka. Ak chcete urobiť správne rozhodnutie, musíte pochopiť hlavné nuansy vo vývoji inteligencie v ranom veku.

Schopnosť vykonávať aritmetické operácie zahŕňa použitie logických funkcií inteligencie. Ale logika dieťaťa sa zvyčajne formuje asi od 5 rokov. Preto učitelia a psychológovia neodporúčajú začať vyučovanie do veku 5 rokov dieťaťa.

Ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim efektivitu výcviku sú počiatočné zručnosti študenta. Aby boli lekcie produktívne, dieťa už musí vedieť počítať od jednej do desať a naopak, poznať čísla a čo je rovnako dôležité, vedieť ich spájať s množstvom. Hodiny mentálnej aritmetiky sú teda vhodné pre deti, ktoré majú tieto schopnosti a už dosiahli vek päť rokov. Predpokladá sa, že triedy budú užitočné najmä pre deti od 5 do 16 rokov, no v ďalších článkoch rozberieme aj výhody mentálnej aritmetiky pre dospelých a seniorov.

MENTÁLNA MATEMATIKA ALEBO ARITMETIKA – ČO JE SPRÁVNE?

Aritmetika – sú to jednoduché aritmetické operácie: sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie. Tieto jednoduché úkony vykonávajú študenti na počítadle. V angličtine znie názov techniky Mental Math – mentálna matematika. Ak teda poviete „mentálna matematika“, nebudete sa mýliť a budete mať pravdu. Koniec koncov, aritmetika je súčasťou všeobecného chápania matematiky, ktorá zahŕňa ďalšie pojmy. Teraz môžeme prejsť k špecifikám lekcií tréningu mentálnej aritmetiky. Je potrebné starostlivo zhodnotiť všetky klady a zápory tejto techniky, zvážiť jej výhody a nevýhody.

Deti sa usmievajú pri tabuli s mentálnou aritmetikou.

KLADY A ZÁPORY MENTÁLNEJ ARITMETIKY

Ako každý rozvojový program, aj tento má svoje silné a slabé stránky. Je dôležité, aby rodičia vopred zvážili výhody a nevýhody tejto techniky skôr, ako sa ju ich dieťa začne učiť.

VÝHODY MENTÁLNEJ ARITMETIKY

Keď človek myslí mentálne, používa súčasne obe hemisféry mozgu: ľavú, zodpovednú za logiku, vrátane schopnosti pracovať s číslami, a pravú, ktorá mu umožňuje napríklad snívať. To nám umožňuje rozvíjať rôzne intelektuálne schopnosti:

  • Schopnosť rýchlo myslieť. Túto zručnosť považujú rodičia za veľkú výhodu, no v skutočnosti je to len jeden z mnohých bonusov techniky rýchleho výpočtu.
  • Pamäť a pozornosť. Súčasné zaťaženie oboch hemisfér mozgu zlepšuje tieto schopnosti potrebné pre úspešné učenie. Keď deti mentálne počítajú, sú nútené udržiavať koncentráciu a uchovávať si v pamäti niekoľko čísel naraz, čo tiež prispieva k rozvoju týchto intelektuálnych funkcií.
  • Logika a myslenie. Mentálna aritmetika, ako aj vykonávanie bežných cvičení v matematike, zlepšuje logické myslenie, čo umožňuje ľahšie sa vyrovnať s príkladmi a úlohami.
  • Analytické a strategické schopnosti. Spolu s logickými schopnosťami sa rozvíja aj schopnosť analyzovať predmety a situácie, plánovať kroky vpred s cieľom dosiahnuť čo najlepšie výsledky v akejkoľvek činnosti.
  • Tvorivé schopnosti a tvorivé myslenie. Mentálny výpočet rozvíja aj pravú hemisféru, zodpovednú za predstavivosť a kreativitu, vďaka čomu sa tieto schopnosti zdokonaľujú aj pri vykonávaní aritmetických operácií.

Mentálna aritmetika je pre deti veľmi užitočná, pretože sa podieľa aj na vytváraní nových nervových spojení, čo umožňuje uplatniť logické aj tvorivé možnosti na riešenie akýchkoľvek problémov. Zvýšenie intelektovej úrovne dieťaťa prispieva k tomu, že začína študovať v škole s väčšou motiváciou, pretože teraz je pre neho učenie mnohých predmetov oveľa jednoduchšie.

MÍNUSY MENTÁLNEJ ARITMETIKY

Výhody tejto techniky si skutočne zaslúžia pozornosť, ale pre úplnosť obrazu by sa mali zhodnotiť aj jej nevýhody:

  • Vzdelávanie je iné ako v moderných školách. Porovnávanie školských hodín matematiky s mentálnou aritmetikou je nesprávne, pretože každý z týchto programov má svoje vlastné zameranie. Matematika učí dieťa používať vzorce a vety a mentálna aritmetika – rýchlo počítať v mysli. Obe zručnosti budú pre dieťa užitočné.
  • Účinnosť techniky závisí od motivácie. Aby dieťa dosiahlo viditeľné výsledky učenia, musí prejaviť ochotu zapojiť sa. Ak nemá záujem o učenie, je nepravdepodobné, že lekcie budú produktívne. To znamená, že takéto školenie neprinesie výrazné zlepšenie zručností. Preto je dôležité počas učenia využívať herné a motivačné prvky, aby boli hodiny zábavné.
  • Študent môže robiť chyby, ak sa pri výpočtoch ponáhľa. Zvládnutie rýchlej mentálnej aritmetiky je dlhý a zložitý proces a musí sa robiť správne. Ak sa počas tréningu zohľadnia všetky potrebné odporúčania, dieťa sa bude môcť naučiť počítať rýchlo a bez chýb.
  • Deťom uškodí, ak sa budú príliš angažovať. Nadmerný stres môže dieťa zahltiť, čo spôsobí, že stratí motiváciu učiť sa. A v tomto prípade nejde len o vykonávanie mentálnych počtových cvičení, ale aj o akékoľvek iné činnosti. Každá vzdelávacia aktivita musí byť prispôsobená potrebám a schopnostiam detí. Len tak to bude užitočné.

Dôkladné zváženie všetkých pre a proti nám s istotou ukazuje, že táto metodika bude veľmi užitočná, ak budú lekcie správne štruktúrované a študent bude mať záujem. Povedzme si aj o spôsoboch, ako môžete študovať mentálnu aritmetiku.

Chlapec na lekcii mentálnej aritmetiky sa usmieva

MENTÁLNA ARITMETIKA DOMA – PLUSY A MÍNUSY

Keď sú rodičia alebo ich deti na úplnom začiatku s učením sa metódy mentálnej aritmetiky, zdá sa im, že je možné sa ju naučiť aj doma. O tom, ako táto technika funguje a čo je potrebné na jej zvládnutie, možno voľne nájsť na internete veľa článkov a videí. Ale vstúpiť do fázy zhromažďovania teoretických informácií môže byť ťažké.

V prvom rade nie je ľahké dať dokopy rozptýlené údaje získané z rôznych zdrojov. Preto nie je vždy možné vytvoriť aspoň približnú predstavu o tom, kde a akým spôsobom začať s tréningom. To je prípad výberu cvičných cvičení, ktoré sú potrebné na nácvik zručností.

Aby mohlo prebiehať efektívne učenie mentálnej aritmetiky, deti sa musia učiť systematicky a dôsledne. Ak toto pravidlo nedodržíte, môžete nielen strácať čas bez dosiahnutia požadovaných výsledkov, ale aj znížiť motiváciu dieťaťa zvládnuť túto techniku. Preto je najlepšie učiť sa mentálnu aritmetiku v špecializovaných detských centrách, kde lekcie vedú skúsení lektori.

Prihlásiť svoje dieťa na  kurz mentálnej aritmetiky a plne ho zvládnuť, Vám pomôžu v centrách Akadémie pre rozvoj intelektu AMAkids. Vyučovanie prebieha v malých skupinách podľa osvedčenej metodiky. Jej účinnosť je podporená mnohými nadšenými spätnými väzbami od študentov, ktorí už túto techniku ​​zvládli, a ich rodičov. Prvé pozoruhodné výsledky sa dostavia už po mesiaci tréningu. A zručnosti, ktoré sa deti naučili až do konca, im ostanú na celý život a viackrát im pomôžu obstáť v akejkoľvek oblasti.

Zaregistrujte sa na ukážkovú lekciu AMAkids ZDARMA:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.