Obsah:

 • Stručne o ľudskom mozgu
 • Pozitívne účinky neurogymnastiky
 • Ako pripraviť mozog na tréning
 • Vývoj ľavej hemisféry
 • Vývoj pravej hemisféry
 • Cvičenia pre deti

Sme zvyknutí na to, že svoje telo môžeme trénovať – cvičiť, chodiť do posilňovne alebo si aspoň ráno dať rozcvičku. Ale už dávno je dokázané, že aj mozog je prístupný k tréningu, tak ako svaly. A existuje toľko spôsobov, ako rozvíjať mozog. Najzaujímavejšie je, že ho môžete trénovať nielen na mentálnej úrovni, ale aj na fyzickej úrovni vykonávaním špeciálnych cvičení. Znie to fantasticky? Možno, ale je na to veľmi reálne vysvetlenie. A keďže my v AMAkids Akadémii pre rozvoj intelektu tieto cvičenia s deťmi pravidelne cvičíme, radi sa s Vami o tipy a triky podelíme.

STRUČNE O ĽUDSKOM MOZGU

V priebehu mnohých štúdií neurofyziológovia dokázali, že určité pohyby tela ovplyvňujú stav mozgu. Preto, ak vykonávate špeciálne vybrané cvičenia, mozog sa môže rozvíjať. To znamená, že existuje odpoveď na otázku, ako trénovať mozog. A to nie je prekvapujúce, pretože ľudské telo je ucelený systém, v ktorom telo a myseľ spolu úzko súvisia.

Existuje niekoľko metód vývoja mozgu. Ale americkí výskumníci Gale a Pyle Denison zašli ďalej ako ich kolegovia a vyvinuli celý program pre intelektuálny rozvoj – neurogymnastiku, t.j. gymnastika pre mozog.

Neurogymnastika je súbor cvičení zameraných na aktiváciu prirodzených mechanizmov mozgu prostredníctvom fyzických pohybov. Cvičenia spájajú pohyb a myslenie, t.j. aktivovať a aktivovať spojenia medzi systémami „tela“ a „myseľ“. Neurogymnastika vám ukáže, ako rozvíjať mozog.

POZITÍVNE ÚČINKY NEUROGYMNASTIKY

 • zlepšenie vnímania a zapamätania nových informácií;
 • zlepšenie nervového systému;
 • rozvoj jemných motorických schopností, pamäti, pozornosti, reči;
 • odhaľovanie skrytých schopností mozgu;
 • synchronizácia pravej a ľavej hemisféry mozgu.

Podľa prepočtov iba 10% svetovej populácie používa pravú „kreatívnu“ hemisféru mozgu na rovnakej úrovni ako ľavú „logickú“. Ale je tiež dokázané, že maximálny duševný rozvoj možno dosiahnuť len koordinovanou prácou oboch hemisfér súčasne. Ak chcete svoje dieťa vychovávať inteligentne a nezávisle, snažte sa harmonicky rozvíjať jeho mozog.

AKO PRIPRAVIŤ MOZOG NA TRÉNING

Tak ako športovci pripravujú svoje telo na fyzické cvičenie, tak aj ľudský mozog musí byť pripravený na intelektuálny rozvoj. Aby ste to dosiahli, stačí si zapamätať a dodržiavať tri podmienky, ktoré pomôžu urobiť mozog plastickým a pripraveným na asimiláciu a spracovanie nového materiálu. Pomôžu vám a vašim deťom trénovať mozog.

 1. Vysoká fyzická aktivita. Ak neustále sedíte alebo ležíte, vystavujete sa riziku hypodynamie. Pretože mastné kyseliny, ktoré sú vo vašom tele, sa nerozkladajú. Navyše v dôsledku nedostatku pohybu je narušený krvný obeh. A pretože do mozgu môže vstúpiť nedostatočné množstvo kyslíka, čo poškodí jeho prácu.
 2. Príjem fosfátov a sacharidov. Uistite sa, že prijímate potraviny, ktoré obsahujú fosfor (tekvica, sójové bôby, orechy, fazuľa, tavený syr) a zdravé sacharidy (ryža, kukuričné ​​vločky, cestoviny, kefír, ryby, krevety).
 3. Pitie dostaočného množstva vody. Naučte svoje dieťa piť veľa vody. Očisťuje telo od toxínov a tiež pomáha udržiavať nervové spojenia, čím zabezpečuje rozvoj kognitívneho myslenia.

ROZVOJ ĽAVEJ HEMISFÉRY

Ľavá hemisféra je zodpovedná za logické, racionálne myslenie a vzhľadom na náš spôsob života dominuje takmer všetkým ľuďom okrem ľavákov. Vzdelávací systém je postavený na rozvoji ľavej hemisféry, t.j. dieťa získava potrebné zručnosti už v škole. Existuje však niekoľko spôsobov, ako rýchlo rozvinúť ľavú hemisféru:

 • riešenie každodenných matematických problémov rôznej zložitosti;
 • riešenie úloh s logikou a vynaliezavosťou;
 • riešenie rébusov, krížoviek, šarád a pod.

ROZVOJ PRAVEJ HEMISFÉRY

Zistilo sa, že pravá hemisféra, ktorá je zodpovedná za tvorivé a nápadité myslenie, dominuje ľuďom už od narodenia. V procese učenia má však prednosť ľavá hemisféra, ktorá postupne potláča pravú. U ľavákov je pravá strana mozgu stále dominantná, ale ostatné deti sa musia naučiť, ako rozvíjať pravú hemisféru:

 • navštevovať umelecké podujatia (výstavy, múzeá, galérie atď.);
 • skladať básne alebo tvoriť príbehy a kresby;
 • používať ľavú ruku na vykonávanie známych akcií;
 • vizualizovať rôzne obrázky;
 • reprodukovať vo svojich mysliach známe zvuky, pachy, vnemy.

Ale hlavnou podmienkou pre celkový rozvoj dieťaťa – tréning a vytvorenie synchrónie medzi oboma hemisférami. Na to potrebujú neurogymnastické cvičenia. Najväčší účinok sa pozoruje u detí od 6 do 12 rokov – v tomto veku sú najaktívnejšie a zvedavé.

CVIČENIA PRE DETI

 1. Nezvyčajné maľovanie . Rovnaké kresby sú nakreslené súčasne pravou a ľavou rukou. Čo to prináša: rozvíja motoriku, zlepšuje priestorové vnímanie, synchronizuje mozgové hemisféry.
 2. Päsť – rebro – dlaň . Vykonajte 3 pohyby za sebou: zatnite dlaň v päsť, položte na okraj stola, položte dlaň nadol. Najprv jednou rukou, potom druhou a potom oboma rukami súčasne. Čo to spôsobuje: aktivuje procesy čítania a písania, zvyšuje koncentráciu, zlepšuje myšlienkové pochody. 
 1. Osmičky . Nakreslite vo vzduchu pred sebou osem – od stredu v smere hodinových ručičiek, potom proti. Sledujte svoje pohyby iba očami, bez otáčania hlavy. Čo to prináša: aktivuje myšlienkové pochody, uvoľňuje nadmerný stres, pripravuje vnímanie vizuálnych informácií.
 2. Slon . V stoji mierne pokrčte kolená, nakloňte hlavu k ramenu, natiahnite ruku dopredu a nakreslite osmičku vo vzduchu – od stredu proti smeru hodinových ručičiek. Opakujte s každou rukou. Čo sa tým dosiahne: naštartuje myšlienkový proces, aktivuje tvorivé myslenie.
 3. Mozgové tlačidlá . V stoji jednou rukou masírujte oblasť pri pupku a druhou priehlbinu pod kľúčnou kosťou Čo to spôsobuje: pomáha prebúdzať sa, pripravuje mozog na vstrebávanie informácií, vyrovnáva vestibulárny aparát.

Neurogymnastika je veľmi jednoduchá a prístupná – cvičenia je možné vykonávať kedykoľvek a venovať im aspoň niekoľko minút. Ak však chcete k vývoju dieťaťa pristupovať ešte vážnejšie, prihláste ho na tréning  mentálnej aritmetiky AMAkids . Je zameraný na aktiváciu a synchronizáciu pravej a ľavej hemisféry mozgu, zvýšenie intelektuálnej úrovne dieťaťa a zlepšenie jeho mentálnych schopností.

Zaregistrujte sa na ukážkovú lekciu AMAkids ZDARMA:

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.